Пн-Пт: 09:00-17:00

НАВЧАЄМОСЯ РАЗОМ!  МИ – ІНТЕЛЕКТ УКРАЇНИ!

ГАРЯЧА ЛІНІЯ (загальні та методичні питання):
Початкова школа: 099-00-218-59    ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК    Старша школа: 067-17-692-97

У пошуках дива

Василина ХАЙРУЛІНА
член-кореспондент НАПН України, кандидат педагогічних наук,
заслужений працівник освіти України,
директор Українського колежу ім. В. О. Сухомлинського

Zhurnal_pochatkova_shkola_site

Понад 50 років працюючи в різних школах, завжди прагнула осердечувати дитячий простір. За покликом душі своєї, за мрією стала вчителем початкових класів. Ще змалечку обіцяла своїй першій вчительці Вірі Андріївні, що буду, як і вона, вчити й любити.

 

Зараз замислилась: чи дотримала свого слова? Однозначно стверджую: так. Діти, яких учила і в Білій Церкві, і в Києві, і на землі німецькій, уже дорослі. Добрі, розумні, працьовиті, поважні, вони мають свої родини, підтримують між собою дружні зв'язки. Усіх пам'ятаю, люблю, часом перегукуємося телефоном, іноді за допомогою Інтернету. Хтось із них з радістю й довірою привів своїх дітей в Український колеж.

Учителювати й керувати школою, впливати на навчально-виховний процес, вирощувати мотивацію вчителів, вчити їх не тільки навчати, а й любити дітей набагато важче, ніж робити це самій.

Дуже шкода, що початкова школа з часом стає складнішою, важчою для засвоєння матеріалу. Намагаємося все відразу: навчати дитину іноземних мов, користуватися комп'ютером... Величезна кількість навчального матеріалу, вимоги до компетенцій... Не вистачає часу на головне — вчити дитину відчувати, робити власні відкриття, дивуватися. А це, на моє глибоке переконання, перше завдання вчителя: виховувати особистість, що вміє дивуватися, шукати в усьому позитив, бути відповідальною за себе, за свої вчинки й дії, за своє життя.

І справді — якими були б наші учні, громадяни нашої держави, якби вчителі на кожному уроці разом із ними шукали диво й вирощували знання? А ще — мотивували, організовували, забезпечували, допомагали бути успішними через навчальний матеріал. Учнів слід навчати не просто читати належну кількість слів чи запланований календарним планом і темою уроку текст, а вчити їх відчувати слово, милуватися чи то природою, чи то діями та поведінкою героїв певної оповіді. Уперше знайомлячись з текстом, діти мають самостійно знаходити головну думку й шукати диво навколо себе. Подаруйте дитині час для думання, не «забивайте» її після першого ж прочитання тексту канонадою запитань, не нав'язуйте правильну відповідь (це стосується будь-якого класу початкової та основної школи). Учень повинен сам зробити висновок, маючи право на неточність, а однокласники, доповнюючи його, дійдуть потрібної думки. 

Учити думати, вирощувати знання і вміння, відпрацьовувати навички, виховувати й плекати особистість на традиційних цінностях українського народу — так діємо в нашій школі вже майже 25 років. Ми завжди в пошуках, експериментах, презентаціях, конференціях, звітах, планах, апробаціях. Результати обговорюємо за «круглими столами» з провідними науковцями, вчителями-новаторами, психологами й батьками.

Два роки тому в складі комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України я побувала в Харківській гімназії № 169. Гімназія звітувала тоді про хід експериментальної діяльності в проєкті "Інтелект України". Науковий керівник, Ірина Володимирівна Гавриш, доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії й методики професійної освіти та керівник центру «Обдарована дитина» Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди, спромоглася здійснити мою давню мрію: об'єднати думки науковців, управлінців та вчителів-практиків.

• Назвіть букви, яких немає у віконечках.
• Вставте пропущені букви.
• Пригадайте, які звуки позначають вставлені букви?
• Чому такі звуки називають голосними?
• Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть.
• Зафарбуйте червоним кольором віконечка, у яких живуть букви, що позначають голосні звуки. Скільки букв, що їх позначають? Назвіть.
• На які дві групи можна поділити всі букви, що позначають голосні звуки?
• Назвіть букви першої групи. Назвіть букви другої групи.

В п р а в а "Фотоапарат".

Учні уважно розглядають на екрані (за короткий проміжок часу) слайд-презентації й заносять побачене в підручник. Перевірка. Уточнення.

Розчитування. Слова з голосними "і" та "ї" різнокольоровими складами прочитують з екрана.

В п р а в а  5. Подані склади учні читають у повільному темпі — "Черепахою", а потім у швидкому — "Сорокою".

В п р а в а  6. Склади поданої вправи учні співають на мелодію "Пісеньки про коника-стрибунця". Перший раз — повільно, а потім — у швидкому темпі.

Розгадування ребуса. На дошці таблиця з ребусом, слово-відгадка якого — "казка".

 Читання вірша В. Бичка:

Казка — наче той горіх.
Ти попробуй розкуси —
Знайдеш стільки в нім краси,
Стільки мудрої поради,
Стільки вигадки і правди!

Робимо в и с н о в о к: казка — це...

• А які казки називають народними?

Робота з ілюстраціями до казок.

• Назвіть казки. Скажіть, чого вони навчають.
• Хто є персонажами названих казок?
• До якого виду казок належать?

Учні читають казку різними способами. Відтворюють із пам'яті.

Читання вірша
 
Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати. 

• Назвіть героїв і назву казки ("Котик і півник").

Учні розглядають ілюстрацію в підручнику, читають уривок казки, визначають основну думку з трьох запропонованих прислів'їв.

В п р а в а "Світлофор", читання слів, що з'являються і зникають. Читання титрів.

В п р а в а "Друкарська машинка".

В п р а в а "Повітряна кулька".

В п р а в а "Світлофор".

В п р а в а "Черепаха".

В п р а в а "Сорока".

Читання казки з установкою: «Прочитайте так, щоб було зрозуміле кожне слово (діти старанно вчитуються). Прочитайте ще раз способом "Луна". Прочитайте повільніше. Вчимося слідкувати».

Виразне читання пісні Котика (за завданням вчителя учні голосом імітують різних тварин, обирають ту інтонацію, яка могла б зацікавити героїв цієї казки).

Виконання завдань підручника.

•  Визначити кількість дітей у Лисички.
•  Знайти і прочитати уривок казки, що відповідає переглянутому фрагменту м/ф.
•  Розкажіть, як ви ставитеся до головних героїв казки.
•  Хто вам подобається найбільше? Чим саме?
•  Чого б ви не робили, якби були героями казки? Чому?
•  Дайте пораду Півникові. Дайте пораду Котикові. Дайте пораду Лисичці.
•  Який висновок ми робимо? (Казка вчить, як на світі нам жить). 

Міркуючи про впровадження проєкту "Інтелект України", Л. І. Лаптєва сказала: «Найбільш дивним для мене (хоч я й сама веду ці уроки) є те, що без великих зусиль маленькі учні запам'ятовують правила, визначення, легко ними оперують на уроках.

Цікавими за змістом, насиченістю та наповненням навчального матеріалу є всі предмети. Автори проєкту в доступній формі подають матеріал, що за класичною системою учні вивчають інколи далеко за межами початкової школи. А моїм першокласникам це легко й цікаво. Найбільше задоволення я отримую від уроків читання. Перший клас — це рік роботи з букварем, читання не дуже цікавих і змістовних текстів. Нудно вчителеві й дітям, адже міські діти найчастіше приходять до школи підготовлені, багато з них добре читають як на свій шестирічний вік.

Проєкт пропонує вже з другого місяця навчання читання народних казок, роботу з ними. А представлений аудіо- і відеосупровід дозволяє вчителеві, без будь-яких зусиль, вмовлянь, пояснень необхідності навчитися добре читати, зацікавити учня, виховувати читацький інтерес.

Під час роботи на уроках у дітей відбувається потрійне сприйняття матеріалу: бачу, чую, роблю (творю, перетворюю тощо). Звісно, це дає кращі результати в навчанні, засвоєнні нового матеріалу, вирощуванні нових інтелектуалів країни».

Тепер детальніше про "Інтелект України". Сутність цього проєкту полягає не в насиченні дитини поглибленими знаннями. Головне — набуття нею необхідних навичок роботи з інформацією, аналізу, гнучкого творчого мислення, самоконтролю та самооцінки, швидких реакцій, раціональної організації навчальної праці. Також — розвитку пізнавальних процесів: сприйняття, пам'яті, мислення, уяви й уваги; розвитку якостей особистості школяра — цілеспрямованості, працелюбності, організованості, охайності, наполегливості, волі тощо.

Програма розроблялася в такий спосіб, щоб, враховуючи вікові особливості учнів, не лише зберегти, а й збільшити їх інтерес до навчання. Завдяки міжпредметним зв'язкам, засобам наочності та відеоматеріалам, об'єкт вивчення стає більш зрозумілим та цікавим. Приміром, на уроці читання діти вивчали оповідання про соловейка, а вже на уроці "Я і Україна" вони дізнаються про класову та видову приналежність цього птаха, спосіб життя, проглядають відеофрагмент з соловейком, чують його спів.

У навчанні академічно обдарованих учнів початкової школи найбільш розповсюджені такі освітні моделі:

- модель прискорення (дозволяє врахувати потреби та можливості певної категорії дітей, які вирізняються прискореним темпом розвитку);

- модель поглиблення (передбачається поглиблене вивчення обдарованими учнями певних навчальних дисциплін);

- модель збагачення (орієнтована на якісно інший зміст навчання з виходом за межі вивчення традиційних тем, установленням зв'язків з іншими темами, проблемами, дисциплінами);

- модель проблематизації (передбачає стимулювання інтелектуального та особистісного розвитку учня через використання проблемних методів і завдань проблемного характеру, пошуку альтернативних інтерпретацій навчальної інформації, що сприяють формуванню в учнів творчого підходу).

Експериментальні навчальні плани для початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів І–III ступенів розроблено відповідно до наказів МОН молоді та спорту України й оновленого Державного стандарту та Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів.

Вивчення навчальних предметів "Навчаємося разом", "Еврика" здійснюється за експериментальною навчальною програмою, що розроблена творчим колективом під науковим керівництвом доктора педагогічних наук, професора І.В.Гавриш.

Програма передбачає також навчання дітей різноманітних прийомів навчально-пізнавальної діяльності, сприяє формуванню таких якостей, як ініціативність, самоконтроль.

Однією з характерних ознак розвитку національної системи освіти на сучасному етапі є її варіативність, що виражається в розробці і створенні альтернативних підручників, якими і є посібники науково-педагогічного проекту "Інтелект України", що стали виразником певної педагогічної технології. Створення таких навчальних книжок повноцінно реалізує ідеї особистісно орієнтованого навчання. Посібники проєкту побудовані з урахуванням основних етапів навчання — засвоєння навчального матеріалу та його застосування на практиці. Вони реалізують діяльнісний підхід до організації навчального процесу, який змодельований у підручнику за таким принципом: «Для того, щоб учень засвоїв матеріал, який вивчає, він повинен виконати повний цикл пізнавальних дій, тобто сприйняти його, осмислити, запам'ятати, повправлятися в застосуванні знань на практиці й потім виконати подальші навчальні дії на їх повторення, поглиблення й міцніше засвоєння. Через дані посібники реалізується концепція міцного засвоєння знань, періодичне повторення навчального матеріалу... Спочатку проміжки між повторенням коротші, пізніше вони збільшуються. Велику увагу в підручниках автори приділяють ознайомленню молодшого школяра з конкретними способами запам'ятовування: використання наочних посібників, застосування алгоритмів, пам'яток, опорних схем, таблиць тощо».

Вправи в підручниках поділяються на пробні, тренувальні, творчі. Велике місце автори відводять вправам за зразком — це завдання з повною орієнтувальною основою дії. Учні знають, як виконувати їх та які результати очікуються. Дані посібники не лише повноцінно й послідовно викладають навчальний матеріал, а й слугують моделлю формування навчальної діяльності як провідної у молодшому шкільному віці. Вони реалізують емоційно-ціннісний компонент змісту освіти й мотиваційну функцію. Проєкт "Інтелект України" спрямований на засвоєння духовного багатства, яке створювала українська нація. Плекання національної свідомості й самосвідомості, прищеплення моральних ідеалів та ціннісних орієнтирів відбуваються системно, за допомогою різних форм та засобів, інтегровано, органічно й цікаво для дітей. Учні з задоволенням залучаються до роботи, роблять висновки, висловлюють свої судження, дають оцінку, творчо працюють з матеріалом, що спрямований на виховання сучасної повноцінної, високоморальної особистості. Завданнями проекту є пробудження й виховання в кожному учневі патріотичних почуттів, залучення до вищих цінностей:

- любові до батьків, своїх предків, рідної землі;

- любові до рідної мови, культури, народу, пошани до історичного минулого, національних традицій і звичаїв;

- глибокого усвідомлення власної національної належності, відчуття єдності зі своїм народом;

- любові до Батьківщини — України, готовності творити задля кращого її майбутнього.

Важливим моментом проекту є формування емоційно позитивного стану дитини в процесі навчання. Це відбувається через незвичну добірку видів завдань: виконання пісень під караоке, читання казок способом стеження за диктором презентації, робота з уривками мультфільмів та пошук переглянутого в тексті, вправа "Фотоапарат" тощо...

Способи навчально-пізнавальної діяльності в даному проекті передаються через правила, вказівки, алгоритмічні приписи й засвоюються учнями в формі вмінь і навичок.

Досвід творчої діяльності фіксується в посібниках у формі частково-пошукових завдань. Ефективними, як засвідчила практика, є завдання на розвиток зорової пам'яті, уваги, спостережливості, кмітливості, формулювання припущень, встановлення послідовності певних дій, самооцінку.

Велику увагу автори проекту приділяють завданням, на основі яких формується ставлення до власного здоров'я та здоров'я оточуючих, до самого себе та інших людей, поведінка в соціумі.

Для кожного предмета й на кожний урок розроблені музичні вправи для фізкультхвилинок, що тісно пов'язані з темою і змістом уроку та формують у дітей життєві навички:

-  виконання ранкової зарядки;

-  заняття фізичною культурою, спортом, рухливими іграми тощо.

У проєкті враховано природні здатності молодшого школяра, вразливість його психіки, допитливість у пізнанні самого себе, схильність до імітації зразків поведінки дорослих, що зумовлює вплив програмового змісту не лише на інтелектуальний, а й на соціальний і особистісний розвиток учня.

Таким чином у молодшого школяра формуються життєві навички, що сприяють соціальному, духовному та психічному здоров'ю:

-  уміння слухати;

-  уміння чітко висловлювати свої думки;

-  уміння відкрито виражати свої почуття, без тривоги і звинувачень;

-  адекватна реакція на критику;

-  уміння розуміти почуття, потреби і проблеми інших людей, виявляти допомогу й підтримку;

-  уміння бути "членом команди";

-  уміння усвідомлювати власну унікальність;

-  позитивне ставлення до себе, інших людей;

-  уміння правильно виражати свої почуття;

-  установка на успіх;

-  уміння концентруватися на досягненні мети;

-  розвиток наполегливості й працьовитості.

Результати, новизну й цінність проєкту позитивно оцінюємо не тільки ми, вчителі, а й батьки, що повірили в цей експеримент. Свої спостереження за процесом навчання, відчуття і ставлення до проєкту батьки висловили у своїх відгуках:

«Уважно спостерігаючи за успіхами дитини, можемо зробити висновок, що проєкт себе виправдовує. Він справді вирізняється з-поміж інших традиційних та авторських методик темпами здобуття учнями знань, ілюстративністю, науковістю, доступністю поданої інформації. Наша дитина до колежу ходить з превеликим задоволенням, щодня ділиться тим, що вже засвоїла. Сподіваємось, що проєкт поширюватиметься не тільки на початкову школу, а й здобуде продовження у середній та старшій школі». (Батьки другокласника).

«Нам подобається новий підхід до навчання, бо це щось нове. Головне — дітям цікаво: процес проходить, наче гра. Діти можуть самостійно працювати в зошиті, що зручно для батьків». (Батьки першокласника).

«Вважаю, що проект сприяє більш гнучкому мисленню дитини, надає глибші знання, підтримує інтерес дитини до здобуття знань, розвиває пам'ять та мислення». (Батьки другокласника).

«Я дуже задоволена, що моя дитина вчиться за програмою "Інтелект України". Перш за все, тим, що рівень знань та загального інтелектуального розвитку значно вищий, ніж за стандартною програмою. Вважаю, це завдяки доступності подачі важких тем для 6–7-річних дітей. Проєкт дає міцний фундамент для розвитку інтелекту, знань та майбутньої освіти дітей». (Батьки другокласника).

«Головне — вдячність за проведену роботу з дитиною. Результати неймовірні. Техніка читання, письмо, мислення — усе на найвищому рівні порівняно з однолітками з інших шкіл». (Батьки першокласника).

«Програма проєкту, на мій погляд, трохи складна для вікової категорії дітей, але моїй дитині це подобається. Вона розуміє цю програму та вдало за нею працює». (Мама другокласника).

В останньому висловлюванні виокремлено, на наш погляд, головну проблему даного проекту: він розрахований винятково на дітей з високим рівнем підготовки та великим навчальним потенціалом. Тому й вимагає ретельного відбору учнів для навчання в таких класах. А значить, може існувати лише в спеціалізованих школах та школах ліцейного типу, в яких проводиться співбесіда під час прийому дітей до 1-го класу.

Л і т е р а т у р а

1.  Б і б і к Н. "Основи здоров'я" в початковій школі: методичний коментар / Н. Бібік, Н. Коваль // Поч. школа. - 2005. - № 10. - С. 42-44.

2. Науково-педагогічний проект "Інтелект України" // Теоретичні та інструктивно-методичні матеріали для учасників науково-педагогічного проекту "Інтелект України"/ під ред. І. В. Гавриш, С. В. Кириленко. — Харків : Стиль-Издат, 2011. - 112 с.

Журнал «Початкова школа», №1, 2013 р.

Графік роботи
Пн -Пт 09:00-17:00

Електронна пошта:  

офіс
office@intellect-ukraine.org 

відділ інформаційної та інтернет-підтримки
admin@intellect-ukraine.org

Адреса для листування:
61037, м. Харків, а/с 11899, ТОВ ВБ «Інтелект України»

 

Питання щодо графіка доставки матеріалів та заміни браку - менеджер з логістики
Пушенко Тетяна Володимирівна
068-56-41-345
050-281-67-83

ГАРЯЧА ЛІНІЯ (загальні та методичні питання):

старша школа
067-17-692-97

початкова школа
067-80-732-00
099-00-218-59


> ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК

 

Питання щодо укладання договорів, порядку приєднання до проєкту, загальні питання

юрисконсульт проєкту
Орябинська Лариса Миколаївна
068-59-09-724
066-139-04-71
063-139-53-71

Питання щодо отримання комплектів відповідно до вашого регіону:

Донецька, Запорізька, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Херсонська, Черкаська, Чернігівська області (початкова школа)

Пересічанська Лілія Анатоліївна
098-845-06-89
099-367-50-29

Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Луганська, Одеська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області (початкова школа)

Герасіна Марія Станіславівна
098-766-92-15
099-367-50-18

 

м. Київ, Київська область (початкова школа)

Нестеренко Наталія Володимирівна
098-893-72-52
099-201-46-74

Дніпропетровська, Рівненська, Харківська області (початкова школа)

Булахова Тетяна Іванівна
068-835-53-72
066-530-71-56

Усі регіони (старша школа)

Булгакова Катерина Андріївна
097-798-94-57
099-677-08-65

Усі регіони (групи дітей дошкільного віку)

Аниканова Інна Миколаївна
067-742-92-31
099-090-02-79