Гіподинамія у школярів. Час біля екрану VS час для здоров’я.

Надрукувати

Лікарі всього світу з кожним роком приділяють гіподинамії все більше уваги. Цей термін означає «знижена активність» і вона є однією з найбільш гострих проблем у сучасному світі. Основна причина цього явища очевидна. Досягнення технічного прогресу роблять більш комфортним життя людини, проте мало хто замислюється, що зниження фізичної активності негативно позначається на здоров’ї. Не обходить стороною ця проблема і дітей, особливо шкільного віку, які після занять воліють провести вільний час вдома за комп’ютером, телевізором, телефоном тощо, а не на вулиці.

Гіподинамія у шкільному віці часто пов’язана з нераціональним розпорядком дня дитини, перевантаженням її навчальною роботою, унаслідок чого залишається мало часу для прогулянок, ігор, заняття спортом. При тривалому сидінні за партою у дитини відбувається застій крові в судинах нижніх кінцівок, що призводить до збіднення кровопостачання інших органів, у тому числі і головного мозку. В результаті погіршуються розумові процеси, пам’ять і концентрація уваги. Крім того, у малорухливих дітей слабка м’язова система. Через слабкість м’язів спини у них формуються порушення постави.

Чи відомо Вам скільки часу Ваша дитина проводить розважаючись біля екранів? Доки вона сидить напроти екрану – вона не активна. За матеріалами з сайту https://www.cdc.gov/ діти 8-10 років проводять майже 6 годин/день біля екранів різних розважальних засобів. Близько 4-х годин з цього перепадає на перегляд телебачення. Діти 11-14 років витрачають майже 9 годин/день, з них 5 годин перед телевізором. Вікова група 15-18 років проводить близько 7 ½ годин/день біля екранів, з них 4 ½ години передивляючись телевізор.

Щоб вони могли зробити натомість? Пограти в баскетбол чи футбол, прогулятися з собакою на вулиці, потанцювати під свої улюблені пісні, пострибати на скакалці або поїздити на велосипеді, скейтборді чи роликових ковзанах, вийти на пробіжку або допомогти з роботою по господарству.

Поради для батьків, які допоможуть попередити розвиток гіподинамії у дитини:

1) забезпечити дітям принаймні 1 годину фізичної активності на день;

2) обмежити час, проведений біля екранів, до 1-2 годин/день;

3) прибрати телевізор з дитячої кімнати;

4) заохочувати такі типи розваг, які включають в себе фізичну та соціальну активності, наприклад командні спортивні ігри або клуби за інтересами.

Очевидно, що заходи профілактики повинні бути спрямовані на збільшення фізичної активності. Дітей необхідно з раннього дитинства привчати до щоденного виконання ранкової зарядки, активних ігор на свіжому повітрі, обов’язкового відвідування уроків фізичної культури в школі, дуже корисним є відвідування спортивних секцій, і найкраще за все заохочувати дитину не тільки словами, а і власним прикладом. Адже відомим і справедливим є вислів: «Не виховуйте дітей, все одно вони будуть схожі на Вас. Виховуйте себе!»

 

Ганна Чернякова, к. м. н., старший науковий співробітник ДУ "ІОЗДП НАМН УКРАЇНИ"

Статті
Перегляди: 600